Kolik vydělávají největší světové aukce

Dnes ve světě přežilo a úspěšně funguje více než deset starých aukčních domů. Povíme si o úspěších a historii pěti z nich.

První aukce byly založeny na tržních veletrzích, kde měl kdokoli možnost smlouvat o zajímavém předmětu. Jak se lidé stávali náročnějšími na luxusní předměty a sběratelské předměty, začaly se objevovat takzvané aukční domy, které nabízely starožitnosti, šperky, nábytek a umělecká díla.

Dnes jsou aukce nedílnou součástí světa šperků. Právě tam se odehrávají největší historické prodeje nejdražších šperků a jedinečných drahokamů. Řeč je o nejstarších aukčních domech, které stále hrají významnou roli na trhu se šperky.

Anglický aukční dům Sotheby's

První aukce Sotheby's se konaly v Londýně již v osmnáctém století. Svou činnost zahájil v roce 1744 prodejem vzácných knih. Nyní má tento obchodní dům více než sto kanceláří po celém světě. Toto je první aukce, která byla "online" a stala se mezinárodní.

Základem obchodu doma jsou luxusní předměty, starožitnosti. Sotheby's se specializuje na šperkařský průmysl. Do aukce se dostanou nejen luxusní šperky slavných značek, ale i nejvzácnější předměty historické hodnoty, například šperky ruské císařské rodiny nebo poklady.

Moderní aukční síň Sotheby's ročně prodá více než 250 000 uměleckých děl. Podle oficiálních údajů byly v roce 2018 tržby společnosti více než 1 miliarda $ a čistý zisk 108,6 milionu $.

Kromě pořádání aukcí také příjmy Sotheby's ze soukromých prodejů, poradenské služby, vlastní investice do jiných společností, úvěrové služby a maloobchodní prodej elitních vín.Hlavním akcionářem společnosti je Arnaud Bernard, miliardář a prezident skupiny společností LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy).

Anglický aukční dům Christie's

Christie's byla založena stejně jako Sotheby's v 18. století, o dvacet let později než její předchůdce, ale její obrat je považován za největší. Tento aukční dům provedl mnoho historických prodejů, kterými se chlubili velcí vládci.

Christie's každý den alespoň dvakrát prodá známé a vyhledávané starožitnosti, nábytek, šperky, veterány, nádobí a další cennosti. Mezi nejneobvyklejší předměty patří meteorit za 250 000 dolarů nalezený v Devil's Canyon, automatizované křeslo Stephena Hawkinga za 393 000 dolarů a vědecká práce v hodnotě přes 700 000 dolarů.

Výsledkem roku 2018 byl příjem 7 miliard amerických dolarů. Nejdražší prodej Christie's byl ten, který představoval majetek rodiny Rockefellerů, vynesl přes 835 milionů dolarů.

Anglický aukční dům Bonhams

Tento obchodní dům je jedním ze tří nejznámějších a nejstarších aukčních domů. Bonhamská aukce se objevila na konci 18. století, konkrétně v roce 1793. A stejně jako dříve otevřené obchodní domy se zabýval knižními starožitnostmi. V devatenáctém století se aukční síň významně rozrostla spolu se svým sortimentem.

Nyní Bonhams obchoduje s více než 70 různými skupinami produktů, které zahrnují vzácné umění, hudební nástroje, vína, všechny druhy designových předmětů, šperky a drahokamy.

Aukční dům má devět obchodních pater ve městech jako Londýn, New York, Hong Kong, Edinburgh a Sydney. Sídlo společnosti se nachází v Londýně. Bonhams provádí ročně více než 700 obchodních dohod. V roce 2017 vygenerovala aukční síň tržby více než 567 milionů $ (více než 50 000 prodaných lotů).

V roce 2018 byl aukční dům prodán britskému private equity fondu. Bonhams byl dříve vlastněn bývalým závodním jezdcem a bývalým výkonným ředitelem Christie's Robertem Brooksem a holandskou rodinou Louwmans, která provozuje jeden z největších prodejců automobilů v Nizozemsku.

Phillips Auction House

Téměř ve stejném věku jako Bonhams, aukční síň Phillips založil bývalý zaměstnanec Christie's Harry Phillips v roce 1796. Po mnoho let byla společnost co do rozsahu poměrně malá, ale koncem 20. století dosáhla aukční síň mezinárodní úrovně a stála na stejné úrovni s již známými giganty trhu - Sotheby's a Christie's.

Nejvýznamnější prodej aukční síně Phillips se uskutečnil v roce 2000 – tehdy šel pod kladivo slavný obraz Kazimira Maleviče „Suprematistická kompozice“ a jeho cena dosáhla 17 milionů amerických dolarů. Je pozoruhodné, že podle odborníka na starožitnosti Dmitrije Butkeviče se ve zdech Phillipsu uskutečnilo mnoho rekordních prodejů ruských uměleckých děl.

V letech 2001 až 2012 se aukční dům jmenoval Phillips de Pury, po fúzi se švýcarskou firmou Simon de Pury & Luxembourg. Na konci roku 2012, po odchodu Simone de Pury, společnost vrátila jméno Phillips.

Aukční dům dnes prodává umění a luxusní předměty v kategoriích: současné umění, fotografie, design, šperky, hodinky.

Rok 2018 byl pro Phillips z hlediska příjmů neuvěřitelný, aukční síň prodala umění a sběratelské předměty v hodnotě 916 milionů dolarů. Částka je rekordní v celé její 220leté historii.

nejstarší švédský aukční dům Stockholms Auktionsverk

V neposlední řadě je Stockholms Auktionsverk jedním z vůbec prvních aukčních domů na světě. Jeho historie začala v roce 1674.K dnešnímu dni společnost provádí více než 75 obchodních transakcí ročně. Stockholms Auktionsverk má kanceláře v mnoha evropských metropolích.

Charakteristikou aukční síně je její zaměření na různá témata a epochy. Obchodní dům jednou ročně pořádá tzv. ruskou aukci, kde vystavuje různé kusy nábytku, interiérový design, šperky, nádobí a předměty výtvarného a užitého umění.

V roce 2014 se vlastníkem Stockholms Auktionsverk stal dánský aukční web Lauritz.com. To poskytlo stockholmské společnosti příležitost umístit své položky současně na offline a online aukce.

Celkové příjmy aukční síně v roce 2019 byly asi 54 milionů dolarů.